IT ziņu skrejlapa #7.
Šī informācijas izlaiduma tēmas:
1. Portatīvā datora iegāde. Neliela profesionālā konsultācija.
2. Kas ir USB-C?
3. Ko vēl var darīt ar 4, 5 vai pat 6 gadus veciem portatīvajiem datoriem?
1. Portatīvā datora iegāde. Neliela profesionālā konsultācija.
Regulāri saņemam jautājumu, kādu portatīvo labāk pirkt? Vēlamies izstāstīt, kāpēc šis mūsuprāt ir labs jautājums pirms tehnikas iegādes un ko varam palīdzēt.
Senākos laikos katrs ražotājs (ne tikai datoru ražotāji) aizpildīja zināmu konkrētu nišu ar savu tehniku. Piemēram, ja agrāk daudzi zināja, ka Mercedes – tas ir dārgi, vācu kvalitāte, izturība, ilgmūžība – tad šobrīd redzam, ka Mercedes ražo gan “lētā gala” bulkuvāģus, gan joprojām ražo patiesi dārgus limuzīnus. Bet Volkswagen ir domāts un ir kā visu laiku “tautas auto”, kuri ar zināmu centību turpina ražot vienkāršākus un daudziem pieejamākus auto kā Mercedes. Tomēr pēdējo 20 gaidu laikā straujā tehnoloģiju attīstība un globalizācijas bezkaislīgie noteikumi liek ražotājiem pieņemt lēmumus ražot IT iekārtas arī citiem segmentiem.
Šī alegorija kalpos, lai labāk saprastu, kādēļ pārdomāta datora izvēle nav tik triviāla un vienkārša – proti – ņem šo brendu un viss būs super! Tagad dažādiem brendiem ir tik dažādas ražošanas un tirdzniecības politikas, tik liels skaits modeļu līniju, kam katrai sava kvalitāte un labumi, ka šajā okeānā pat profesionāļi jau sen vairs necenšas visam un visur pilnībā izsekot līdzi. Profesionāļi orientējas pēc noteiktām vadlīnijām, kuras vēlamies mazliet izklāstīt.
Kas kopumā ir jāzina par IT tehnikas ražotājiem?
- tikai retais ražotājs joprojām uzticami un stingri pieturās tikai pie augstas kvalitātes produkta un saglabā augstu cenu;
- pārsvarā visi ražotāji ir sākuši ražot “lētā” gala vai vienkāršākas iekārtas kā lielāko daļu savu produktu, tajā pat laikā uzturot vismaz vienu kvalitatīvu un dārgāku modeļu līniju;
Kas veido portatīvā datora cenu?
- izmantotie materiāli korpusam, un šis ir būtisks parametrs izturībai, kam mūsuprāt būtu jābūt pietiekami svarīgam pat vienkāršiem lietotājiem mājas lietošanai;
- procesora ražotājs (Intel, AMD), procesora tips, takts (GHz) un kodolu skaits;
- operatīvās atmiņas apjoms (GB);
- cietā diska – mehāniskais vai ātrais (SSD) tips un, protams, arī to ietilpība (GB);
- ekrāna lielums, izšķirtspēja, kvalitāte – jau sen mazāks izmērs ne vienmēr nozīmē lētāk – tur vēl ir citi parametri – IPS matrica, skārienjūtība, punktu skaits collā utt.
- būtisks cenas veidotājs ir operētājsistēmas licence un vai tāda vispār nāk līdzi;
- viss pārējais principā ir standartam pievienotas papildekstras un, protams - dizains.
Daži piemēri.
Lenovo (bijušais IBM). IBM no sākta gala ir bijis business premium klases ražotājs. Kad to pārņēma Lenovo, viņi sāka attīstīt arī lētākas modeļu līnijas. Dažiem modeļiem standartā nāk pat trīs gadu garantija, kam jāpievērš uzmanība pirkšanas laikā.
Tādi modeļi kā “IdeaPad” ir mājsaimniecībā lietojami (atvēršanai 2-3 reizes dienā, maz pārvietot, lietot ļoti saudzīgi). Tātad – ar zemu noslodzi uz mehāniku (korpuss ir mazāk izturīgs). Bet iekšā jaudas pietiek. Tātad te acīmredzama ir proporciju dīvainība – jaudīgs, bet mazāk izturīgs. Modeļu sērija “ThinkPad” - korpusi tam ir daudz izturīgāki, kas paredzēti ikdienas darbam intensīvā režīmā.
Dell standartā savai tehnikai dod vismaz 3 gadu garantiju. Tas izsenis ir bijis lielu darba slodžu datoru ražotājs, tomēr ar laiku ir paplašinājis tieši lēto segmentu ar daudziem modeļiem. Ja Inspirion un Vostro sērija ir lētāki un paredzēti mazākām slodzēm, tad Latitude, sērija jau būs profesionālai, ikdienas darbībai.
Ar HP ir līdzīgi. Lētais gals ir visi modeļi, kuru kodi sākas ar cipariem. Intensīvās lietošanas sērijas sākas ar ProBook. Iekārtām standartā nāk 2 gadu garantija.
Latvijas tirgū vēl populāri Asus un Acer ražotāji, kur izsenis bijuši pazīstami kā “lētā” gala produktu ražotāji, bet katrai ir arī savi dārgie modeļi. Asus savai produkcijai bieži dod 3 gadu garantiju.
Tātad īsi un koncentrēti:
1. Izdomā datora nolūku un izlem tam vajadzīgos datora parametrus jau mājās;
2. aizej uz kādu tehnikas lielveikalu un apskaties tur pieejamo datoru dizainu;
3. konstatē “uz tausti”, kurš ir tavs ražotājs un kura ir tava modeļu līnija;
4. Tālāk cenu noteiks datora pildījums (augstākminētie parametri) un tas, vai/cik ilgi dators būs jāgaida un kāda ir konkrētā pārdevēja cenu politika. Sīkākus meklējumus un konkrētā modeļa tirgus izpēti turpiniet mājās;
Pilna iespēja pašam konfigurēt parametrus būs tikai biznesa un dārgā gala produktos, bet lētos būs jāpērk, kādus vien atradīsi veikalā vai web’ā. Ja meklējat datoru bērniem un jauniešiem, tad noteikti iesakām skatīties uz datoriem ar papildus video karti. Pirms paša pirkuma pārskatiet internetu (tas pats salidzini.lv) vai jūsu izvēlētā pārdevēja noteiktā cena jūsu izvēlētajam datoram kaut cik atbilst šībrīža tirgus cenai, bet tajā pat laikā pilnībā uz to pašu salīdzini.lv paļauties nevar, tur vienmēr ir bijuši daudz viltus produktu un cenu (t.s. “zamanuha”). Pirms maksājiet internetā – pārbaudiet pie pārdevēja tieši konkrētā datora pieejamību, lai nav pārsteigumu un neplānota gaidīšanas laika pēc tam, kad jau esat par to samaksājuši. Ja dators paredzēts pārsvarā stacionārai lietošanai, tad noteikti apsveriet iespēju pievienot otru, daudz lielāku monitoru un protams neaizmirstiet par peles iegādi :)
Šis bija mūsu vēstījums īsumā, lai piedāvātu un nostiprinātu izpratni, ka jebkuras tehnikas iegādei vajadzētu sākties ar rūpīgu izpēti, tālāk – ja vajadzīgs – konsultācijas pie profesionāļiem un tikai tad pirkums būs maksimāli tuvs šī brīža jūsu vajadzībai un iespējām!
2. Kas ir USB-C?
Bieži vien iegādājoties mobilos telefonus vai pat portatīvo datoru nepietiekošā apmērā tiek pievērsta uzmanība to spraudņu tipiem, jeb savienojamībai. Mēs jau bijām pārāk pieraduši - tik paceļam ofisā galvu un kolēģiem jautājam: “vai kādam ir mobilā lādētājs?”. Taču šobrīd atkal iestājusies situācija, ka lādētāji atkaļ kļūst ar epitetiem: “Samsungam”, “Huawe’jam”, “aifonam”, “vecā” vai “jaunā” tipa lādētāji. Tad lūk, šobrīd micro USB ir aizejošā ēra un tagad uzlecošā zvaigzne - USB-C.
USB-C savienojošā daļa (kontakts iekārtas pusē) ir simetriska, tādējādi padarīta ērtāka lietošana un tiek samazināta iespēja sabojāt pašu iekārtas kontaktligzdu. Tagad, ja neskaita Apple, tad uz kādu labu laiku kontaktligzdas atkal būs vienādas starp dažādiem telefonu ražotājiem (nu, kā tagad ilgu laiku bija ar t.s. micro USB). Kas ir kā papildus un interesanta lieta – ja jums ir vai nākotnē būs portatīvais dators ar USB-C tipa lādēšanas iespēju, tad jūs ar tā paša portatīvā datora lādētāju varēsiet uzlādēt arī savu viedtelefonu.
Tātad – iegādājoties jaunu viedtelefonu vai portatīvo datoru, aicinām pievērst vairāk uzmanību arī tā lādētāja spraudņa tipam. Rēķinieties, ka iepriekš iegādātās micro USB lādēšanas ietaises, auto lādētāji, vadi, vai to microUSB pārejas atkal kļūs vēsture.
Protams, kā arī līdz šim – USB-C kontakts palīdzēs kādas ārējās USB ierīces pieslēgšanai (piem.: ārējais cietais disks). Sīkāk par USB-C lasi šeit: https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C
Ko darīt ar 4, 5 vai pat 6 gadus veciem portatīvajiem datoriem?
Tik vecus datorus vairumā gadījumu ir iespējams padarīt vēl gluži labi lietojamus! Katrs dators (gan stacionārais, gan portatīvais) pie pirkšanas parasti tiek izvēlēts pēc tā brīža vajadzībām un iespējām. Paejot garākam vai īsākam laikam, protams, piezagsies ideja un sajūta, vai tak nav pienācis laiks meklēt jaunu, bet pirms lielajiem pirkumiem mēs aicinām jūs izvērtēt esošā datora uzlabošanas iespējas.
Piemēram:
* Jāizvērtē vai tas ir pieņemami, ka portatīvais dators darbojas tikai ar vadu, ja baterija vairs netur neko. Ja ar vadu tomēr nepietiek, tad populāriem portatīvo modeļiem ir iespējams uzmeklēt un dabūt jaunas konkrētā datora baterijas, kas maksās 30-80€ robežās atkarībā no iegādes vietas un portatīvā datora modeļa.
* Vai portatīvajam datoram radušies kādi traucējoši korpusa defekti? Visbiežāk bojātā daļa ir ekrāna eņģes vai portatīvā datora stūri. Diemžēl pēc pieredzes jāsaka, ka bieži portatīvo korpusa remonti ar salīmēšanu nav bijuši pietiekami izturīgi un lietderīgi. Tajā pat laikā gan vecākiem un jaunākiem datoriem jauns korpuss vai nu ir daudz par dārgu vai pat nenopērkami.
* nodilušos taustiņus uz klaviatūras atsevišķi pa vienam nomainīt nevarēs – vienam modelim būs tirgū sameklējams un varbūt pat nopērkams jauns klaviatūras bloks, bet citos gadījumos iespējams izlīdzēties nopērkot ārējo bezvadu klavieres/peles komplektu.
* bieži kā uzlabojumu ar tehniski vislielāko pievienoto vērtību realizē palielinot operatīvo atmiņu līdz vismaz 4GB un nomainot cieto disku uz ātro SSD tipa datu nesēju vismaz 240GB apmērā. Salīdzinoši nelielu ieguldījumu (80 - 150 EUR) rezultātā var iegūt vismaz vēl kādu brīdi diezgan labi lietojamu tehnisko vienību!
Padoms.
Ceļot cilvēku un mājsaimniecības drošību, iesakām jebkuras elektroniskas ierīces uzlādi veikt redzamā vietā, nomoda laikā un pašas lādēšanas iekārtas pēc to izmantošanas, atvienot izraujot no elektrības rozetes no elektroenerģijas padeves. To visvienkāršāk un visērtāk var realizēt turot šādas lādēšanas ierīces pagarinātājā ar izgaismoto gaismas slēdzi.
Ar cieņu,
Jūsu IT atbalsta dienests.